StopDrug.info

Изпреварете уроците на улицата
Дата и час: 22 Авг 2014, 19:39

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Как да разбера, че детето/приятелят ми взема наркотици
МнениеПубликувано на: 15 Яну 2008, 15:15 
Администратор

Здравейте!
Вие можете да споделите опит, мнение или да получите отговор от специалисти или участници във форума.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Как да разбера, че детето/приятелят ми взема наркотици
МнениеПубликувано на: 15 Яну 2008, 22:55 

Може би ще направя тест за наркотици..Ако ли не ще го позная по говора и външния му вид :)Зеници,цвят на кожата, :mrgreen: абе ще се разпознае :)Ве4е тестовете са много ефтини :!:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Здравейте!
МнениеПубликувано на: 16 Яну 2008, 20:52 

Чудесно е, че намирам този форум в нета!
8-) 8-) Темите с наркотиците, както средствата за противовъздействие ме занимава от известно време. Наложи ми се да взимам класове по психология във връзка с работата ми като икономист и съм много увлечена. Нямам опит с наркотиците, дори познати, които да са ми споделяли за тях (с едно изключение). Бих искала да следя вашите дискусии, ако това не ви притеснява. Пожелавам успех на всички!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2008, 21:57 
Администратор

Благодаря, би могла и да се включиш в дискусията. Не е необходимо да си професионалист, за да го правиш :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2008, 15:46 

Моля ви, дайте ми имена на няколко теста за проверка на употребата на наркотици (по-скоро екстази), които бих могла да купя от аптека. Също, ако някой ми опише конкретни симптоми, по които може да се разбере дали един 14 годишен младеж употрбява такива вещества, ще ви бъда признателна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2008, 16:28 

Здравейте! Трябва да знаете, че не във всички аптеки се продават тестове за наркотици, но се намират. Тези, за които знам, че със сигурност вършат работа, са тестовете "Наркотест" на "Фромвулеви". Това са уринни тестове и се използват лесно. Тестът за екстази е наречен на съкратеното название на веществото-MDMA. Тази фирма търгува и с тестове за много други психо-активни вещества. Екстази може да се открие в урината най-рано от 2 до 6 часа след употреба и най-късно 2 до 3 дни след нея. Що се отнася до симптомите, можете да прочетете за тях в статията "За наркотиците" в началото на този сайт. Там пише и за екстази.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2008, 06:58 

Младежите, които започват да консумират бързо се научават се крият от семействата си с голям успех. Медицината различава “симптоми” и “синдроми” на едно заболяване. Симптомите са характерните знаци на едно заболяване, докато синдромът е съвкупност от знаци, които не са характерни за дадена болест, ако се разглеждат поотделно, но придобиват смисъл, ако се наблюдават едновеременно. Например свиването или разширяването на зениците не е достатъчно, за да се обвини някой, че е консумирал. Но ако свитите зеници са придружени със сънливост, изпотяване и следи от убождания от спринцовка, вероятно става дума за употреба на хероин. Тук ще споделя една от най-ефективните класификации на “знаци” за зависимост, които познавам. Тя принадлежи на Georges van der Straten, работещ от повече от 20 години в областта на зависимостите и същевременно директор на Терапевтичната общност “Тремполин” в Белгия. Той разделя тези знаци на типични и атипични, като смята, че “атипичните” се проявяват под една или друга форма по време на кризата на юношеството, дори и да няма употреба на вещества. Типичните говорят за консумация, но именно те са тези, които се откриват на твърде късен етап от родителите.
І. Атипични знаци:
А. Поведение:
1. Апатия, пасивност, продължителна затвореност в себе си
2. Нестабилно настроение, свръхвъзбудимост, нервност, еуфория, раздразнимост
3. Объркване,противоречия, разминаване между думи и действия
4. Лъжи, измислици, заплахи, шантажи, манипулации
5. Загуба чувството за време, често забравяне, липса на точност

В. Външен вид:
1. Нездрав, блед тен, отслабване, тръпки
2. Физическо занемаряване, вкл. в облеклото и личната хигиена
3. Занемаряване на личното пространството, стаята или апартамента
4. Разширени (канабис) или свити(хероин) зеници

С. Отношения с близките
1. Враждебно, отбягващо, затворено или загадъчно поведение
2. Отказ от комуникация
3. Избягване на контакти със семейството, липса на съвместен живот
4. Смяна на приятелския кръг, загуба на “добри” приятели, посещения на наркомани, чести телефонни обаждания от непознати

D. Училище и работа
1. Намаляване на постиженията в училище, намаляване капацитета за внимание и концентрация
2. Отсъствия, нередовна посещаемост, отпадане
3. Чести конфликти с представителите на училищните власти
4. Липса на интерес, отвращение, изоставяне на училището/работата

Е. Финанси и закон
1. Честа нужда от пари, без те да са инвестирани във видими покупки, странни обяснения за харчене на средства
2. Финансови затруднения, задлъжняване
3. Криминални прояви, продажба на вещества, проституция, неприятности с полицията.

G. Социална маргиналност
1. Загуба на ценностите и принципите, валидни за обществото
2. Отказ от структурирано свободно време (спорт, хоби), скитане
3. Трудности със социалната интеграция, принадлежност към маргинални групи, начин на живот извън закона

ІІ. Типични знаци
1.Наличие на вещества у детето или у дома: марихуана, психотропни медикаменти…
2.Наличие на “прибори” за консумиране: обгорена лъжица, спринцовка…
3.Следи от убождания по ръцете, краката, бедрата
4.Позитивни тестове

И така, ако вие наблюдавате често знаци като апатия, физическо занемаряване, избягване на контактите със семейството, бягства от училище, има над какво да се замислите. Колкото и да е трудно, опитайте се да схванете синдрома като покана за разговор, защото често употребата на наркотици е именно болезнен (и неадекватен) “вик за помощ”. Не обвинявайте, дори и да сте открили истинско доказателство или да сте получили признание от детето си. Това, което е важно да знае всеки родител, за да съумее да се справи с бушуващия ураган от чувства е, че семейството е част от проблема, но също и част от решението на този проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа